Kokcidióza
Je to onemocnění způsobené parazity. Kokcidie poškozují králíkům sliznici střev či jater. Přenáší se trusem nebo krmením z míst, kam chodí divocí králíci. Králíci hubnou, mají, vypoulené oči, bledé oční spojivky a nahrbený hřbet, přestávají jíst, v pokročilém stadiu mají mírně nafouklé břicho a střídavě zácpu / průjem.
Prevence:
* Pravidelné podávání kokcidiostatik i občasné přeléčení Sulfakombinem Sulfadimidin nebo Robenidin nebo ESB3 bio pomůže proti kokcidiím.
* Při krmení králíků senem (namísto trávy), po celý rok se může kokcidióze předejít.
* Proti kokcidióze je účinný z přírodních prostředků také černobýl, který někteří chovatelé v létě přidávají do zeleného krmení.
* Někteří tlumí kokcidiozu octem, dá se čas od času použít i preventivně (ocet - dávkování 1 pol. lžíce na 1 litr vody 3 dny za sebou + dostatek sena, zrní a vody a vyměňovat po dobu léčby pravidelně podestýlku).
Léčba: podávání Sulfakombinu Sulfadimidin nebo Robenidin nebo ESB3 dle přiloženého návodu k použití.
S kokcidiozou je to ale složitější, protože nositeli jsou téměř všichni dospělí králíci, aniž by měli příznaky onemocnění. Na druhou stranu nakažení kokcidiozou a rozvoj nemoci způsobují určitá stádia vývoje kokcidií. Odborný článek o kokcidiích.